Aktualności | O Festiwalu | Zgłoszenia | Regulamin | Jury | Program | Partnerzy | Kontakt | FLK 2013 | FLK 2012  
 

Program
Przedstawimy relacje Adrianny Michalewksiej  z poszczególnych festiwalowych wydarzeń. Oto pierwsza relacja  z piątkowej dyskuji między jurorkami, pisarkami nominowanymi i goścmi festiwalu.

Siedlce, 26 wrzesień 2014, piątek

 

Wieczorne spotkanie zgromadziło nie tylko twórców i czytelników literatury kobiecej, ale głównie specjalistów od pisania i promocji poczytnych książek popularnych. Na tegoroczny konkurs wydawcy zgłosili 84 tytuły, z czego po selekcji czytelników pod obrady Jury pod przewodnictwem dr Bernadetty Darskiej trafiły 24 pozycje. Jak zauważyła Darska, wydawcy wydają się nie mieć świadomości, że Festiwal Literatury Kobiecej to nie wydarzenie promujące każdą książkę napisaną przez kobietę. Zdarza się, że zgłaszane są książki z dziedziny literatury faktu, czy biografie. A przecież nie na taki festiwal nas zaproszono.

 No i doszło do burzliwej dyskusji, w wyniku której zaproponowano szereg postulatów. Może nie 21, ale naprawdę sporo. Zatem przyjrzyjmy się żądaniom specjalistek od literatury.

1.      Wprowadzić ograniczenie ilości zgłaszanych przez jedno wydawnictwo tytułów. Jak wiadomo, żaden wydawca sam z siebie nie ograniczy swoich szans i na festiwal będzie pchał każdą książkę, którą mu napisze kobieta. Nieważna treść, ważne że kobieca.

2.      Lobbować wśród wydawców, aby nie zostawiali sprawy wyboru tytułów jedynej osobie w wydawnictwie, której nie udało się przed tym zadaniem uciec. FLK to ważna impreza i należy do tej myśli przywyknąć.

3.      Dobra literatura kobieca to nie jest masowa produkcja z taśmy. Silnym głosem Bernadetty Darskiej padł postulat odejścia od socjalistycznych wezwań typu tysiąc książek na tysiąclecie. Jeśli pisarka zapowiada na 2015 sześć książek, a przez najbliższą dekadę zapełni nam domowe biblioteczki swoimi dziełami, to nie ma siły. To nie jest literatura, tylko sprzedaż wiązana, osoby autorki z czymś, co tam sobie pisze w ilościach hurtowych. Elegancka definicja takiego zjawiska przyjęła nazwę grafomanii, a dla pragnących egzemplifikacji Darska podała casus Ktarzyny Michalak, czasem zwanej Kasią Michalak.

4.      Sławomir Krępa, naczelny portalu kulturalnego www.granice.pl rozpoczął dyskusję o absurdzie wydawania każdej powieści quasiobyczajowej, w nakładach kilkuset egzemplarzy, bez redakcji, a często i bez korekty. Gorąca debata zaowocowała pomysłem stworzenia listy wydawców wypuszczających takie gnioty. Jeśli wydawca nie chce się poprawić błędów ortograficznych w powieści, to nie ma prawa tytułować się wydawcą.

5.      Kolejnym gorącym tematem okazała się sprawa okładek. A raczej fatalnych okładek, które zdominowały polski rynek wydawniczy. Zalew infantylnych zdjęć i kwiatków, często nijak mający się do treści można jedynie porównać do niekompatybilności na polu treść powieści a jej tytuł. Darska wysnuła z tego daleko idący wniosek, że wydawcy uważają odbiorczynie literatury kobiecej za idiotki, do których przemawiają podprogowe przekazy, które znudziłyby chyba psy Pawłowa.

6.      Sprawa okazała się ważniejsza, niż ktokolwiek przypuszczał. Mariola Zaczyńska, szefowa festiwalu rzuciła prowokacyjnie pytanie, czy nie należy zmienić nazwy FLK. Bo, skoro literatura kobieca kojarzy się:

a. wydawcom ze wszystkim co napisała osoba posiadająca biust

b. wydawcom z tym, co nie wymaga nadmiernego wysiłku intelektualnego

c. wszystkim z opowieściami z pensjonarskiego sztambucha

to z całą pewnością coś tu nie gra.Piątek, 26 września.


17.00 - 18.00 spotkania autorskie w bibliotekach (Filie: ul. Młynarska 19, ul. Kaszubska 1, Salonik Literacki – Piłsudskiego 5)

18.00 – Pisać w duecie – czy to się uda? Spotkanie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim „Autorka” (Salonik Literacki MBP)
18.45 "Jurorki, pisarki i czytelniczki, czyli podsumowania festiwalu przed galą" oraz literacki ping-pong. (Salonik Literacki MBP ul. Piłsudskiego 5)

Sobota, 27 września

10.00 -12.00 – „Szachrajski poker” gra miejska z czytelnikami (Start – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 5; finał – Galeria Siedlce)

11.00 - "Bloger to ma życie, czyli standardy blogosfery - czy są?" – dyskusja z autorami popularnych blogów literackich, m.in: Katarzyna Hordyniec "Notatki coolturalne", Piotr Chojnacki "Zacofany w lekturze", Agnieszka Tatera "Książkowo", Iza Raducka "Czytadełko", Maja Sieńkowska "Wiecznie zaczytana", Elżbieta Zdanowska "Kombajn zakurzonej", Sylwia Winnik "Czas na książki". Prowadzi Sławomir Krempa - red. nacz. Granice.pl. (Coffee for You, Galeria Siedlce)

12.00 - Kobiety Wielkiego Kalibru - spotkanie plenerowe z Gają Grzegorzewską, Martą Guzowską i Joanną Jodełką zakończone biciem rekordu wspólnego czytania – Galeria Siedlce
 

12.45 - Bicie rekordu we wspólnym czytaniu ulubionych książek(rejestracja uczestników od godz. 12,00) Galeria Siedlce

* Podpisywanie pamiątkowego plakatu ze zdjęciami pisarek obecnych na festiwalu

* Ogłoszenie wyników gry "Szachrajski Poker"


13.00 Jakub Winiarski: "Bestseller: magiczna formuła? Grzechy i grzeszki piszących". (Coffee for You, Galeria Siedlce)

17.00 "Polska literatura popularna i literatura środka - jaka przyszłość?" Dyskusja z udziałem przedstawicieli mediów, wydawców, pisarzy i pisarek, krytyków literackich. (sala konferencyjna w Hotelu Janusz, ul. Pusta 5)

19.00 GALA wręczenia nagród Pióra i Pazura - CKiS (prowadzenie: Waldemar Obłoza i Mariola Zaczyńska, wystąpi Karolina KARO Sawicka)

 

FLK Pióro i Pazur 2012:

Piątek, 21 września 2012


14,00 - "Tercet kryminalny" Joanna Jodełka, Anna Fryczkowska, Manula Kalicka
spotkanie z uczniami siedleckich liceów


18.00 - Filia Bibliteczna nr 2, ul. Kaszubska 1

"Groza w literaturze - lubimy się bać?" Magdalena Zimniak

"Romans. To się nigdy nie znudzi!"
Hanna Cygler, Agnieszka Lingas-Łoniewska

Spotkanie z Małgorzatą Wardą


18.00 - Salonik Literacki, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 5

"Jak napisać bestseller na... emeryturze!" Maria Ulatowska, Lucyna Olejniczak
Sobota, 22 września 2012


10.00 - 13.00 - Salonik Literacki MBP, Piłsudskiego 5

"Inspiracje" - warsztaty literackie dla gimnazjalistów prowadzi Agnieszka Gil (organizuje Kultura Siedlecka)


9.00 - 16.00 kiermasz książek (m.in. nominowanych do nagrody Pióra i Pazur) MBP

18.00 - Sala w Muzeum Regionalnym
"Trup na wesoło, czyli kryminał z humorem" ZBRODNICZE SIOSTRZYCZKI

19.00 Sala w Muzeum Regionalnym
"Pięć gniewnych kobiet, czyli... Jurorki kontra czytelniczki" - spotkanie z czytelniczkami, jurorami i pisarkami nominowanymi do nagród Pióra i Pazura


Niedziela, 23 września 2012

16.00 - 17.00 - Cafe Teatralna CKiS
spotkania z pisarkami uczestniczkami Festiwalu i zaproszonymi gośćmi

17.00 Sala Teatralna CKiS
GALA wręczenia nagród FLK Pióro i Pazur

16.00 - 18.00 kiermasz książek

* program może ulec zmianie w miarę potwierdzania uczestnictwa kolejnych gości